Professionell Demolering Professional Demolition International

 

Innehåll

•  Hem / nyheter
•  Ledare
•  Senaste numret
   Senaste numret som PDF

•  Rivning
       Branschinfo
•  Håltagning
       Branschinfo
•  Återvinning
•  Övrig utrustning
•  Mässor
       Mässkalender

•  Om PDWorld
•  Prenumerera
•  Kontakt
•  Media info
•  Länkar

Sök

AAAA logo

   

Hem / Nyheter » Tidningen Professionell Demolerings årliga “Hydraulhammarspecialen”

Annons

Tidningen Professionell Demolerings årliga “Hydraulhammarspecialen”
Genombrytande NYHETER

Det går fortfarande trögt för bygg- , anläggnings- och rivningsbranscherna. Trots det är det många tillverkare av hydraulhammare som just nu är i färd med att utöka och förbättra sina modellprogram. Det skriver PDs USA-redaktör Jim Parsons i vår årliga hydraulhammar-översikt.

Den indiska författaren Eknath Easwaran skrev en gång att ” tålamod får du inte över en natt. Det är precis som att bygga upp en muskel. Du måste träna varje dag”. Om Easwarans iakttagelse är korrekt, ja, då måste världens tillverkare och leverantörer av hydraulhammare överlag vara en ganska vältrimmad och disciplinerad bransch vid det här laget. Detta med tanke på hur långvarig krisen har varit i branschen.

Fortfarande i djup svacka
Trots att det finns tecken på återhämtning runt om i världen så har de till större delen ännu inte slagit igenom i de olika delarna av bygg- och rivningsindustrierna.
“Vi befinner oss fortfarande långt nere i svackan. Och vi vet ännu inte när och i vilken utsträckning återhämtningen kommer”, konstaterar Dick van der Starre på Furukawa Rock Drill Europe (FRD).
Hammartillverkarna kanske måste vänta länge? Enligt Antonio Cannao på den italienska tillverkaren Promove “Tror vi att den globala försäljningen kommer att vara i stort sett oförändrad under de kommande åren. Detta på grund av en allmän överhettning i byggsektorn de senaste med kortsiktiga åtgärder, till exempel prissänkningar, som ofta snabbt kan ge mer pengar i kassan, men som istället kan leda till mer långsiktiga stabilitetsproblem. “Enligt min mening har kundernas förväntningar inte förändrats”, säger Cannao. “De vill fortfarande ha redskap med hög prestanda och tillförlitlighet, samt en god teknisk support i form av snabba reparationer och leveranser av reservdelar”.
Cannao tillägger dock att eftersom det numera är så otroligt många konkurrenter från hela världen som slåss ute på marknaden, så måste det till en del åtgärder och fokusering för att kunna vara med och tävla på den nya “djungelmarknaden”. “Det enda sättet att behålla de kunder som redan använder våra hammare är att satsa hårt på tillförlitlighet och eftermarknadssupport’, säger han. “Ett företag måste också hela tiden utveckla tekniska funktioner och prestanda i sina produkter, så som vi har gjord med vårt XP-program av hydraulhammare, samt se till att hålla priserna på en rimlig nivå.”
FRD har agerat på samma sätt, enligt Dick van der Starre:
“Mellan 2007 och 2009 ökade vi vår marknadsandel för medelstora hammare i Spanien, som är en mycket pressad marknad, från 5,9 till 9,9 procent. Inte med stora prissänkningar utan genom att ihop med ett stabilt återförsäljarnät upprätthålla vår filosofi, som bygger på hög kvalitet, låga underhållskostnader och hög prestanda. Därför tror vi starkt på att när marknaden väl tar fart så kommer FRD komma ur krisen starkare än någonsin”.
Istället för att bara sitta och vänta på att något ska hända har många tillverkare jobbat aktivt med att förbättra kvalitet och effektivitet i sina produkter. Så när ekonomin väl börjar snurra igen och kunderna blir mera köpbenägna kommer de att kunna hitta redskap som är väl anpassade för sina behov.

Mer kraft från Atlas Copco
Till exempel har Atlas Copco Construction Tools satsat på att minska den totala ägandekostnaden för sina hydraulhammare. 
“Bara en tredjedel av den totala livscykelkostnaden är själva redskapsinvesteringen. Resten är kostnader för maskinförare, energiförbrukning, slitna maskinkomponenter med mera”, förklarar Torsten Ahr, företagets Marketing Manager Hydraulic Attachments.
Bevis på Atlas Copcos insatser finns i de tre nya modellerna av tunga hydraulhammare: HB 2000 har en tjänstevikt på 2000 kg och ger 10 procent mer kraft än sin föregångare, HB 200. Även de nya HB 3100 (3100 kg) och HB 4700 (4700 kg) levererar 5 och 13 procent mer kraft än de tidigare modellerna. 
De tre hammarna erbjuder alla högre effekt/viktförhållande, så att mindre bärare och grävmaskiner kan utföra mer arbete. De är också utrustade med Atlas Copcos PowerAdapt system, som automatiskt stänger av hydraulhammaren om bäraren blir överbelastad.
“För att säkerställa att våra kunder kan dra full nytta av våra redskap i fråga om effektivitet och maximal effekt, var beslutet att utrusta dem med PowerAdapt ett logiskt steg“, säger Torsten Ahr.
De tre nya modellerna är också utrustade med alla övriga egenskaper i Atlas Copcos tunga serie: VibroSilenced-systemet skyddar operatörerna mot buller och vibration. AutoControl med automatisk slagväxling optimerar slagenergi och slagfrekvens och maximerar alltid slagprestandan till materialets hårdhet. Centralsmörjningssystem ContiLube II är monterat direkt på hammaren.
Med StartSelect-systemet är det möjligt att ställa in egenskaperna för start och stopp beroende på aktuella arbetsförhållanden. Dammskyddsystemet DustProtector II finns som tillval, som hindrar stendamm och andra oönskade partiklar från att komma in i den nedre delen av hammaren.
Atlas Copco har också lanserat fyra nya modeller av handhållna hydraulhammare med mindre vibrationer. Detta genom att överföra en teknisk lösning från serien av trycklufthammare där vibrationerna har reducerats på de fjädrande handtagen genom att hänga upp det tunga handtaget i en dämpande ledaxel. Detta förbättrar användarkomforten.

FRD FX arbetar tystare
FRD har introducerat sin nya FX-serie hydraulhammare. De fem modellerna är utrustade med en nyutvecklad monoblockcylinder utan sidobultar, lätt utbytbara komponenter, mer kraft och lägre ljudnivå. Genom ett forskningssamarbete med Tokyos tekniska universitet har FRD lyckats minska ljudnivån på de nya hydraulhammarna. En helt ny konstruktion av dämpningsmekanismen minimerar rekylen till grävmaskinen, vilket i sin tur minskar vibrationerna för maskinföraren. Tack vare den nya hammarkroppen, det slutna höljet med gummitäckta servicepunkter och den nya internationellt patenterade spettlåsningen har FRD lyckats reducera ljudnivån rejält. Alla FX-modeller finns med Standard-, Silent- eller extra-Silent-konstruktion av höljet.
FX-serien har arbetsvikter från 66 till 300 kg och är avsedd för minigrävare på mellan 0,5 och 7 ton . Samtliga hammare är utrustade med ventiljusterare som optimerar inställning av hammaren oavsett vilken basmaskin som används. FX-serien är också försedd med lätt utbytbara och slitstarka komponenter. Både främre bussning och spett är lättillgängliga för att snabbt kunna bytas ut.

Mångsidig Doosan DXB
Doosans nya hydraulhammare i DXB-serien kan användas på både minigrävare och stora grävmaskiner från Doosan och även andra tillverkare. DXB36, DXB90, DXB170, DXB190 och DXB260 är utvecklade för rivnings-, bygg- och gruvarbeten och har en enkel, robust konstruktion som ger effektiv och tillförlitlig prestanda, låga underhållskostnader, förarkomfort och ett gott maskinskydd. Det överlägsna effekt/viktförhållandet ger DXB-serien en mycket effektiv minskning av sten-, block-, betong- och andra rivningsavfall, men även utmärkta grävegenskaper på arbetsplatser.
DXB170 och DXB260 är de första modellerna som introduceras på den europeiska marknaden. De är utvecklade för att användas i rivningsarbeten, motorvägs- och vägprojekt, gruvdrift och allmänna byggprojekt. DXB170 är lämplig för grävmaskiner från 18 till 28 ton, medan DXB260 är avsedd för maskiner mellan 27 och 37 ton.
Doosans DXB-teknik ser till att skydda grävmaskinen genom att minska arbetstrycktopparna. Den övergripande prestandan har ökats med energiåtervinning och ett patenterat ventilsystem. Andra egenskaper är till exempel en kolv och cylinder med hög kvalitet som tillverkas med exakta toleranser, samt ett avancerat dämpningssystem som skyddar hammaren mot tomslag. Alla maskindelar är också utvecklade med snäva toleranser vilket leder till lägre underhållskostnader.

Kompakta hydraulhammare från Sandvik
Sandviks revolutionerande program av kompakta hydraulhammare kombinerar enkelhet och kostnadseffektivitet med effekt/viktförhållande i särklass. Modellerna med beteckningarna BR111, BR 222 och BR333 är avsedda för bärare i viktklasser mellan 0,8 och 4 ton.
De tre modellerna har en strömlinjeformad lättviktskonstruktion som gör dem idealiska för applikationer i trånga utrymmen, medan konstant slagenergi maximerar slagfrekvensen oberoende av oljeflödet. En förenklad och mer robust hydraulik med färre ventiler och större retur-tryckstolerans, gör dem lätta att matcha till olika hydrauliska oljeflöden och bärare, till exempel minigrävare, skidsteerlastare och andra kompakta maskiner.
Utan kolvstång och med endast två rörliga delar behöver Sandviks kompakta hydraulhammare minimalt underhåll och har låga ägande- och driftskostnader. Modellerna kräver ingen periodisk gaspåfyllning och kan återförslutas på bara 45 minuter. Den integrerade lägre bussningen kan ersättas på bara 10 minuter för snabb service och ökad tillgänglighet.

Tåliga Montabert Blue Line
För att tillgodose behoven för entreprenörer som inte använder hydraulhammare varje dag i arbetet erbjuder Montabert sitt Blue Line-sortiment, som har en enkel, kostnadseffektiv konstruktion med hög prestanda, effektivitet, hållbarhet och enkel service.
Blue Line-modellerna har hög prestanda som är baserad på ett patenterat ventilsystem och ett system för energiåtervinning. Huvudventilen och kväveackumulatorn kontrollerar kolvens rörelser, vilket ökar den totala prestandan och effektiviteten genom att optimera slagkraften i hammaren. Systemet för energiåtervinning ökar slagkraften genom att använda den energi som genereras när kolven slår tillbaka. Detta system möjliggör en automatisk ökning av hammarens slagfrekvens när det används i hårda material
Den första modellen i Blue Line-serien heter XL1700 och är på 1,7 ton. Den kan ge en slagkraft på 3400 J, en slagfrekvens på 600 slag/minut och har en spettdiameter på 137 mm. XL1700 kan användas på grävmaskiner med ett lägsta och högsta oljeflöde på 100 till 150 l/min och ett arbetstryck på 180 bar.

FRD Xcentric Ripper
Xcentric Ripper är en ny hydraulhammare från Furukawa som utvecklats i samarbete med det spanska verkstadsföretaget Grado Cero för att utföra arbeten på kortare tid, till lägre kostnad och med en lägre ljudnivå. Hammaren har en nyutvecklad och patenterad ackumulatorteknik som gör den mer produktiv än alla konkurrenter på marknaden.
Xcentric Ripper är också utvecklad för att utföra arbeten under tuffar arbetsförhållanden i till exempel tunnlar, grundarbeten och under vatten utan några särskilda modifieringar. Ett brett utbud av Xcentric Ripper-modeller kommer att finnas tillgänglig, med 10 olika storlekar för grävmaskiner från 2 till 85 ton.
De tre första modellerna som introduceras heter XR 6 G0 för 5 till 9 tons grävmaskiner och traktorgrävare, XR 25 G0 för 19 till 25 tons grävmaskiner och XR 35 G0 för 30 till 39 tons grävmaskiner.

Hilti uppdaterar sina tryckluftshammare
Många tillverkare har också uppgraderat sina modeller av tryckluftshammare. Hiltis nya lansering i detta segment heter TE 3000-AVR, som kan ge samma kraft som ett luftverktyg i samma viktklass, men utan att behöva luftkompressor för att ge samma slagkraft. Detta gör verktyget mycket smidigt.
Den här nya modellen väger 29,5 kg och kan ge en slagenergi på upp till 67,79Nm, vilket motsvarar upp till 6 ton material per timme. Eftersom hammaren inte behöver någon luftkompressor går det snabbt att börja arbeta med den. Det är också ett flexibelt och lätt verktyg att använda
Dessutom är TE 3000-AVR utrustad med aktiv vibrationsreducering (AVR= Active Vibration Reduction) som avsevärt minskar vibrationerna under drift och därmed minskar tröttheten så att maskinoperatören kan arbeta längre. Ett aktivt kylsystem minskar maskinslitaget i alla miljöer på arbetsplatserna. För bästa mångsidighet använder TE 3000-AVR samma standardmejsel som andra tryckluftsdrivna verktyg på motorn, elektronik och mekaniska komponenter. 
För mindre applikationer finns också Hiltis nya TE1500-AVR. Den är idealisk för allt från att ta bort betonggrunder till att gräva i lera och för rörledningar och elektriska installationer. TE1500-AVR erbjuder även utökade hållbarhet.
Slagkraften i hammaren levereras av en 1 800-watts motor som ger en kapacitet på upp till 1 950 slag per minut för att effektivt bryta upp till exempel golv, stenplattor eller grunder.

Chicago Pneumatic för handhållen prestanda
Atlas Copco-ägda Chicago Pneumatic har lanserat sina nya handhållna tryckluftshammare med beteckningarna CP 0112, CP 0112 S och CP 0112 EX. Alla har ett uppgraderat ventilsystem som ger 15 procents ökning av prestanda jämfört med företagets tidigare CP 0111-serie.
CP 0112-serien bygger på många andra sätt på samma beprövade egenskaper från föregångaren. De smidda delarna är tillverkade av legerat stål för att öka hållbarheten. En integrerad centralsmörjning ger kontinuerlig smörjning. CP 0112-serien är de lättaste handhållna tryckluftshammarna i Chicago Pneumatic-programmet och väger mellan 13,5 och 16 kg. De är särskilt väl lämpade i arbetsförhållande där det är viktigt med enkel hantering och viktbegränsningar. CP 0112 kan användas i lätta rivningsarbeten som till exempel golv, trottoarer, frusen mark och murade väggar. Den mer specialiserade CP 0112 EX har ett längre handtag, vilket gör den idealisk för lättare grävningsapplikationer. CP 0112 S är en tystare version av den nya serien och är därför lämplig i applikationer som kräver låga ljudnivåer.



Upp

 

   

Dasicon

 
| © Copyright PDWorld 2001 - 2009 | info@pdworld.com | Ansvarig utgivare: SCOP AB, PDWorld/PD | Built on Blueline Design Administration Office |